Open Data Tarnopol: Funkcjonalność i estetyka

Open Data Tarnopol: Funkcjonalność i estetyka

Dwa miesiące temu informowaliśmy was o naszym projekcie Open Data, który realizowaliśmy dla miasta Tarnopol na Ukrainie. Od tamtego czasu platforma nie przestaje się rozwijać. Stopniowo dodawane są nowe zbiory danych, a mieszkańcy mogą cieszyć się z udogodnień jakie oferuje realizowana przez miasto koncepcja IT-city. Przykładowo, powstała pierwsza miejska aplikacja wykorzystująca otwarte dane w celu monitorowania ruchu transportu publicznego. Postaram się przybliżyć Wam na co zwracamy uwagę i na czym się skupiamy projektując platformę Open Data dla jednostek administracji publicznej.

Nie widziałeś jeszcze naszego portalu Open Data Tarnopol? Zobacz: Open Data - portal Ternopil, UA

Estetyka i funkcjonalność portalu Open Data

Cierpliwość użytkowników do stron które "nie chcą współpracować" lub tę pracę utrudniają, to rzecz której zdecydowanie nie powinno się nadużywać. Z doświadczenia wiemy również, że funkcjonalność i estetyka portalu Open Data rzadko idą ze sobą w parze. Platformy z danymi najczęściej stawiają na to pierwsze, co bardzo często następuje kosztem drugiego. O wadach i zaletach portali Open Data pisaliśmy już na naszym blogu. Nasz zespół ma zupełnie odmienne zdanie na ten temat. Strona internetowa nie powinna być tylko funkcjonalna - powinna być również przystępna, łatwa w obsłudze dla użytkownika i przede wszystkim innowacyjna! Mając to na uwadze, projektujemy portale które zachęcają swą przejrzystością już na pierwszy rzut oka.

Koncept, grafika, kolorystyka - nasze rozwiązania

Do stworzenia strony głównej portalu Open Data Tarnopol użyliśmy w tle zdjęć prezentujących miasto, oraz grafik koncepcyjnych najważniejszych atrakcji znajdujących się w okolicy. Oferta jest w pełni spersonalizowana dla potrzeb naszych klientów - każde miasto może zaprezentować charakterystyczne miejsca z których słynie.

Portal umożliwia publikowanie danych w 16 dostępnych kategoriach, co odzwierciedla kategorie danych w urzędzie miasta Tarnopol. Poruszanie się po kategoriach ułatwiają grafiki w formie ikon, które są łatwe do zinterpretowania i przyjemne dla oka. Najważniejsze statystyki dotyczące miasta również ujęte zostały w formie aktualizowanej na bieżąco infografiki zgodnej z identyfikacją wizualną miasta. Co więcej, strona jest responsywna - umożliwia przeglądanie zbiorów na mniejszych ekranach telefonów oraz tabletów. Open Data portal w Tarnopolu

Zastosowana kolorystyka odpowiada herbowi miasta Tarnopol oraz oficjalnemu portalowi miejskiemu. Zadbaliśmy również o to, aby logo miasta było zawsze umieszczone w dobrze widocznym miejscu. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić spójność naszej platformy z portalem miejskim oraz innymi stronami miasta. Unikalne funkcje, sprawdzony koncept i wysoka jakość to cechy, do których nasz zespół przykłada szczególną uwagę podczas tworzenia portali. Nasze rozwiązania sprawiają, że platforma Open Data staje się czymś więcej niż tylko interaktywną bazą danych - staje się wizytówką miasta. 

Spersonalizowana platforma dla Twojego miasta

Projektując platformy dla Was, przede wszystkim słuchamy! Dzięki temu możemy zagwarantować, że zapewnimy wysokiej jakości produkt który w 100% spełni Wasze wymagania. Nasi specjaliści na bieżąco wprowadzają poprawki, by klient otrzymał w pełni spersonalizowaną witrynę. Możemy więc powiedzieć, że portal który otrzymacie będzie "szyty na miarę". Pamiętajcie, że funkcjonalność naszych baz danych to coś, co możecie swobodnie modyfikować. Na wasze życzenie przebudujemy portal, dodamy inne wersje językowe i dostosujemy portal dla ludzi słabo widzących wedle standardu WCAG 2.0. Jednocześnie zachowamy koncepcję przy śledzeniu najwyższych trendów technologicznych.

A kiedy Twoje miasto będzie "open"? :)